"Rodbuilding"

Witam, oto kilka customowych patyków z mojej ręki zrobionych dla mnie i dla moich kolegów. Wędki zbudowane własnoręcznie można powiedzieć, że maja duszę. Są wykonane, wg indywidualnych wymagań wędkarza, z uwzglednienem najnowszych trendów w spacingu i doborze przelotek, komponentów, blanków czy uchwytów. Spersonalizowane pod upodobania wędkarza, styl, łowisko czy gatunek ryby.

Phenix Elixir Fx 802-2

Wędka zbudowana na dwuczęściowym blanku Phenixa model Elixir Fx 802-2 , długość 244cm 2-8lb przedział obsługiwanych przynęt (guma+główka) od 2g do 10g . Akcja fast przechodząca w piękne ugięcie pod wiekszą rybą. Łowię tym kijkiem jeden sezon, i moge powiedzieć, że świetnie się sprawdza zarówno z brzegu a i na łódkę nie jest za długa. Rzadko spada z niej okoń, cały impet zaciętej ryby przejmuje blank. Wędka ubrana w przelotki Fuji Alconite, uchwyt Fuji z nakrętką Rod Craft, insert z drewna Zebrano i trochę korka.MHX HS9600-2

Tym razem bardzo uniwersalny blank MHX dwuczęściowy, w opisie 8' 6-12lb cw 5-14g, mocny dolnik oraz o wiele delikatniejsza góra. Pod przynętą pracuje szczytem, dlatego można używać przy tej akcji przynęt już od 5g, natomiast pod większą rybą szczyt przechodzi progresywnie w ładne ugięcie. Wędka zrobiona głównie pod szczupaka i dużego okonia, górne cw. dla przynet to myślę jakieś 12g główka +guma 3"-4". Set przelotek to 3 startowe Fuji Sic, a cały tunel z chokerem do szczytowej Fuji torzite. Uchwyt Fuji TVS 16 z carbonowym insertem, pierścienie ozdobne Rod craft, mix korka.Matagi Tr68 Super Big Pond

Wędka na japońskim blanku Matagi, model Tr68 Super Big Pond - 203cm długości cw. 1,5g-3,5g, akcja fast przechodząca w pełne ugięcie pod rybą. Świetny kijek pod okonia ubrany w przelotki Fuji Torzite, uchwyt Fuji ręcznie malowany przez chłopaków z Matagi, insert oraz but cup również firmy Matagi. Cała rękojeść sprowadzona z Japonii. Omotka czarna z białym tipetem Pro Wrap. Kijek wniósł na wagę 85g, wyważony pod kołowrotek w granicach 190-200g.
Suzuki RXF 6lb-702

Długo oczekiwany projekt skończony, wędka na japońskim blanku Suzuki RXF 6lb-702 1,8-7g, długa 2,13m linka 4-8lb. Kijek ubrany w przelotki Fuji Torzite zaczynając od startowej 16H,8H,5,5M, choker 4,0 i caly tunel ze szczytową też w rozmiarze 4,0. Uchwyt ręcznie malowany Matagi, pozostałe komponenty do uchwytu , pianka pierścienie również Matagi -sprowadzone z Japonii, cała wędka w tonacji czerwono-czarnej, omotka Prowrap. Wędka waży około 100g, idealnie wyważona pod kołowrotek 200gram. Akcja fast przechodząca w pełne ugięcie pod rybą, bardzo szybki i czuły kijek.MHX S842-2

Wędka na legendarnym blanku MHX S842-2, 2,13m 2-9g linka 4-8lb, klasyka okoniowa. Kijek zrobiony dla brata - zlecenie od Julity (żony Tomka) na jego urodziny. Uchwyt sprowadzony z Japonii z Matagi , ręcznie malowany, całość rękojeści złożona z komponentów Matagi, pianka świetnej jakości w połączeniu z plastrem korkogumy. Set przelotek z najwyższej półki Fuji- Torzite. Omotka Prowrap, lakier Lamar LB. Świetny blank do przynęt od 1,5g główka do 7-8g plus guma, nie za duża obrotówka, woblerek też nie będzie problemem , bardzo czuły, akcja fast nieco mocniejszy dolnik, który nie boi się przyłowów. Wędka waży około 94g, wyważona pod kołowrotek w granicach 210-225g.MHX S871-2

Kijek zrobiony dla kolegi Kamila na blanku MHX S871-2 długość 220cm, najlepiej ogarnia przynęty od główek 1g plus guma do 3-4g plus guma. Wędka ubrana w set Fuji Alkonite od startowej 16h, 8h 5,5m i dalej w tunelu 4,0 i na szczycie Fuji Sic. Uchwyt Fuji Sk2 z nakładką Rod Craft. Na dole mix korka i pierścionek Matagi. Wędka waży 88g, a wyważona pod kołowrotek w granicach 210-220g. Fajny kijek pod okonia o akcji moderate, bardzo czuły idealnie pracujący juz pod niewielką rybą, spokojnie też przyłów szczupaka w granicach 70cm da radę wyjąć.
Phenix Fx 701-1

Blank jednoskład w oryginale 213cm, jednak został przycięty do 207cm co pozwoliło uczynić wędke nieco szybszą, i podnieść minimalnie górne cw. Kijek ubrany w przelotki Fuji Sic Slim z odchudzonymi pierścieniami, uchwyt Fuji Sk2 z nakrętką Rodcraft , na dole mix korka. Wędka typowo pod okonia do 7g plus gumka. Wyważona pod kołowrotek 170g.
Matagi TR74 Super Mebaru M

Blank o długości 224cm w opisie cw 0,4-5g akcja fast. Nietypowy blank z delikatną pełną wklejką węglową oraz mocnym dolnikiem. Ugięcie pod rybą nie wykazuje żadnych przesztywnień w miejscu łączenia wklejki, ugina się bardzo płynnie. Przelotki Fuji Torzite, startowe w pojedyńczych ramkach AT - mega lekki set. Cała wędka w tonacji black/gunsmoke, uchwyt i komponenty Matagi. Świetny czuły kijek, pokazuje opad od 1g z gumką, a górą najlepiej spisuje się do 3,5g główka plus smukła gumka. Mimo delikatnego szczytu wędka potrafi wyholować większy przyłów.
Xzoga Taka G-66 5kg - casting

Pierwsza wędka castingowa zrobiona na fenomenalnym japońskim blanku Xzoga w wersji 5kg, długość 198cm monoblank. Uzbrojony klasycznie w 9 przelotek Fuji Alkonite i Sic na szczycie, Uchwyt Alps, korek burnt i miedziane dodatki. Kij obsłuży przynęty od 10-do 60-70g. Zrobiony z myślą o szczupakach i jerkowaniu oraz do gum 15-20cm.Fishing Art KRAAG SKXF 707-1

Długo wyczekiwany kijek , ze względu na dostępność komponentów. Wędka zrobiona dla Tomka Klemensa wg jego wizji i wskazówek co do designu i użytych materiałów. Blank rodzimej produkcji a mianowicie Fishing Art KRAAG SKXF 707-1, monoblank , długość 213cm , extra fast w opisie cw 1-9g 2-7lb. Realnie kijek pracuje komfortowo od 2,5g plus gumka do 10g główka plus guma. Bardzo czuła i delikatna szczytówka i mocniejszy dół. Wędka z myślą o okoniach na nieco cięższe przynęty, ale spokojnie ogarnie przyłowy w granicach 90cm. Set przelotek Fuji Sic Slim od 16h do 4.0 tunel - 9szt plus szczytowa Sic. Uchwyt zaprojektowany na zamówienie, wykonany z stabilizowanej i barwionej czeczoty brzozy. Pierścienie i omotka dobrana w złoto-srebrno-czarnej tonacji. Całość nabiera blasku w dziennym świetle.
St.Croix 3S70MLF2-casting

Druga wędka castingowa w naszym teamie zrobiona dla brata. Kijek na blanku St.Croix 3S70MLF2, dwuskład, długość 213cm cw 4-11g. Wędka uzbrojona w set 12 przelotek Fuji Alkonite, w tym sic na szczycie. Cała rękojeść wraz z dodatkami i pianką sprowadzona z Japonii od chłopaków z Matagi - ręcznie malowany uchwyt Fuji ACS16 w tonacji Gloss Black. Wędka idealnie wyważona pod kołowrotek Daiwa Tatula Type R. Kijek z myślą o wiekszych przynętach pod okonia, jakiś niedużych jerkach pod szczupaka, oraz równie dobra propozycja pod lekkie łowienie sandacza z niezagłębokiej wody.

Mhx S842-2

Już druga wędka z mojej ręki na blanku MHX S842-2, zrobiona dla Macieja.Długość 213cm w opisie 2-9g , linka o mocy 4-8lb. Zamiar był jasny , okoniówka z szerszym zakresem przynęt,która nie boi się przyłowu szczupaka - w rzeczywistości najlepszy zakres to główki 1,5g do 7-8g plus jakieś gumki, mały wobler , obrotówka do nr 2-3 też da radę. Wędka ubrana w set przelotek Fuji Sic Slim od 16h startowa i w tunelu 4.0. Uchwyt Fuji Tvs w rozmiarze 16, korek ciemny Burl, aluminiowe niebieskie dodatki. Omotka w tonacji czarno-niebiesko-miedzianej. Patyk wyważony idealnie pod Stradica FK 1000HG. Wędka waży około 100g.


Shikari III

Do przeróbki dolnika trafiła wędka na dwuczęściowym blanku Shikari III. Została usunięta stara rękojeść i zdjęta przelotka. W blank na odcinku zdjętego uchwytu została wtarta żywica i miejsce łączenia z oryginalnym lakierem spolerowane. Kompletna rękojeść z firmy Matagi została sprowadzona z Japonii, Uchwyt Fuji SK2 w malowaniu Black Glitter.


Batson RX8

Następny kij trafił do przeróbki, otrzymałem blank Batsona RX8 7-20g monoblank , z którego zdjęto już przelotki i uchwyt. Z mojej strony przygotowałem blank do wtarcia żywicy, rękojeść na uchwycie Fuji Tvs 17, czarna pianka, przelotki SeaGuide, dodatki w kolorze gunsmoke. Kijek pod sandacza, design również typowo sandaczowy.


Batson

I druga wędka od tego samego kolegi do ubrania w nowy set przelotek Fuji Sic Slim oraz nową rękojeść z uchytem Fuji DPS. Podobnie jak poprzedni Batson z wędki zostały zdjęte przelotki, usunięta rękojeść i wtarta żywica w blank. Kijek w monoblanku o długości 213cm, pod szczupaka, cw 7-28g. Insert i końcówka dolnika z drewna egzotycznego, pełna rękojeść z ciemnego korka.


Mhx S721-1

Wędka na blanku Mhx S721-1 w monoblanku zrobiona dla mojego syna Norberta. W zamyśle miała być to lekka pozycja nie za długa, do lekkiego kołowrotka w okolicach 180-190g. Kijek ma długość 183cm , cw 0,8-5g.Ubrana w miarę lekko , przelotki Fuji Sic Slim 8szt od 16 do 4.0 tunel. Uchwyt Fuji SK2 16, trochę pianki, omotka pod kolor pianki trochę pomarańczowego tipetu. Wędka waży niecałe 70g.

Qualia XJB702ML

Wędka na blanku Qualia XJB702ML wg projektu i wizji Janusza Dudziaka, dwuskład długość 213cm, cw 3-14g moc linki 6-12lb. Mój pierwszy kijek z uchwytem wymyślonym przez Janusza Dudziaka czyli Delfin zrobiony z maty carbonowej, mocowany na blanku za pomocą żywicy przez co odczucia brań i tego co sie dzieje z przynętą są naprawde niesamowite , uchwyt w którym kołowrotek mocowany jest pod pewnym kątem do osi blanku przez co wymusiło to użycie innego spacingu niż np kr fuji, jest to tzw. Delta. Kąt kołowrotka wymusza szybsze wejście linki w przelotke startową i jak najszybsze jej zgaszenie przez co maksymalnie wydłuża sie tunel prowadzonej linki za pomoca małych przelotek. Blank z myślą o okoniu na cięższe główki oraz sandaczu na lekko.